נכנסת לתאונת דרכים? 5 צעדים שחשוב לקחת לאחר התאונה

לצערנו הרב, תאונת דרכים היא לא דבר נדיר כמו שהיינו מקווים. במיוחד במדינת ישראל חמת המזג, ולאור השימוש הנרחב והמסוכן בטלפונים במהלך הנהיגה, ישנה עלייה דרסטית במספר תאונות הדרכים, קשות וקלות כאחת. על אף התחושות הקשות שמציפות לאחר תאונה, יחד עם האדרנלין והחרדה, ישנם מספר צעדים שחשוב לבצע לקראת המשך הטיפול במקרה התאונה. 

 

לא לפעול באימפולסיביות

נהגים רבים המעורבים בתאונת דרכים מוצאים את עצמם בסערת רגשות של ממש ברגעים שלאחר התאונה. ההמולה, האמוציות, החשש לנפגעים- כל אלה עלולים לפגוע בשיקול הדעת של הנהג, כיוון שדווקא לאחר תאונת דרכים חשוב לשמור על קור רוח ולנהוג באחריות ובהיגיון.

אם אכן מתעורר לאחר התאונה בצורך להגשת כתב אישום בגין תאונת דרכים חובה ליצור קשר עם עורך דין תעבורה שיסייע בטיפול במקרה וימצה את ההליכים האפשריים.

 

תיעוד מלא ככל הניתן

ברוב תאונות הדרכים, מדובר במילה מול מילה בין שני הנהגים המעורבים בתאונה. אך הממצאים שבזירה הינם אובייקטיביים וביכולתם לספר את הסיפור יותר טוב מכל גרסה אחרת. לכן, מהרגע הראשון שלאחר התאונה חשוב לתעד באמצעות צילומי סטילס וצילומי וידאו את הנזק שנגרם לרכבים, את הנזק ההיקפי שנגרם בזירה אם יש כזה, ובמידת הצורך גם את התנהגות הנהג האחר שהיה מעורב בתאונה. במידה ויש עדי ראייה במקום, יש לגבות עדות מפורטת ככל הניתן, רצוי בטרם יגיעו גורמי האכיפה למקום.

 

איסוף ומסירת פרטים

כמו שלא ניתן לתת לבלבול להשתלט על שיקול הדעת של הנהג, כך גם חשוב לאסוף את כל הפרטים החיוניים של הנהג המעורב להמשך הטיפול במקרה, לרבות מספר רישיון רכב, מספר לוחית רישוי, צילום של רישיון הנהיגה ובמקרים בהם הרישיון אינו נוכח בזירה, גם תעודה מזהה אחרת. כמו כן, יש למסור את כל הפרטים הללו לנהג המעורב, לצורך תביעות ביטוח.

 

יצירת קשר עם עורך דין

אם אכן מדובר בתאונה מורכבת, ולאחר הגעתם של כוחות אכיפה או אנשי מרות אחרים, חשוב לא למהר ולמסור גרסה מבלי להתייעץ עם עורך דין. אמנם כל עוד לא הובהר לנהג כי הודאה באחריות לתאונה עלולה להפליל אותו בהמשך, אין בהודאה כזו ממש על מנת להרע את מצבו, מומלץ שלא למסור גרסה רשמית לאותו איש מרות בטרם התבצע ייעוץ עם עורך דין תעבורה בטלפון או טרם הגעתו לזירה.

 

היה האחרון לעזוב

בעקבות התחושות הקשות, אנשים נוטים לסיים עם איסוף הפרטים בזירת התאונה במהירות המרבית ורק רוצים לחזור הביתה, אולם הדבר הנכון לעשות הוא לא לעזוב את הזירה בסערה ובמהירות. נהג שעוזב אחרון את הזירה מגלה אחריות כלפי המצב, לא ניתן לחשוד בו בהפקרה, וכן יש לוודא שזומנו כוחות הצלה בעת הצורך. כל הכללים הללו הם קריטיים להוכחת חפותו של אדם בעת מעורבותו בתאונת דרכים.

תאונת דרכים

אולי יעניין אותך גם