צו כינוס : כל מה שצריך לדעת

אחד המצבים אליו אף אדם ובעל עסק לא רוצה להיכנס הוא מצב של פשיטת רגל, אבל אם בכל זאת נקלעתם למצב עגום וקשה שכזה, ואתם נאלצים להתמודד עם קשיים כלכלים המשנים את שגרת חיי היום יום שלכם, הנה כמה דברים שבכל זאת כדאי לכם לדעת בכדי להתנהל נכון בתהליך מורכב כמו פשיטת רגל.

מהו בכלל צו כינו, איך הוא מגן על הזכויות של פושט הרגל – ההסברים החשובים

כאשר מגיעה אל בית המשפט בקשה של אדם לפשיטת רגל, אמור בית המשפט להחליט האם הוא מאשר את הליך פשיטת הרגל, או האם הוא מבטל את ההליך וכאלו זה נקבע בהתאם לתנאים שונים.

אם החליט בית המשפט לקבל את הבקשה של אותו אתם לפשיטת רגל, הוא מאשר את המשך התהליך, באותה נשימה בית המשפט מאשר פקודה המכונה "צו כינוס" שאותו צו כינוס מיועד לאדם אשר ביקש את הבקשה לפשיטת רגל.

המשמעות של צו כינוס

המשמעות היא, שהחל מאותו הרגע בו בית משפט אישר את המשך הליך פשיטת רגל, כל הנכסים של אותו חייב וכל המידע אשר קיים על חובותיו, לרבות מצבו הכלכלי הנוכחי וכל המידע על החשבונות הקיימים לאותו אדם עוברים להיות תחת פיקוח ישיר של כונס נכסים רשמי.

(כונס נכסים רשמי = רשות מדינית בעלת סמכות בנושא פשיטות רגל, תיקי הוצאה לפעולה ופירוק חברות)

כאן נגזר שמו של צו הכינוס, משום שהוא ביצוע כינוס של כלל הנכסים הפיננסים של אותו אדם הנמצא בתהליך פשיטת רגל למקום אחד. (אותו כונס נכסים רשמי).

צו כינוס

המשמעות החשובה ביותר של צו כינוס – לעכב את ההליכים

כאשר צו כינוס נכסים נכנס לתוקף, אותו אדם המבקש את תהליך פשיטת הרגל, מחויב להקפיא כל פעילות כלכלית כלשהי ולהימנע מפעילות כלכלית עד להמשך ההליכים, או במקרים מסוימים עד למתן אישור של פשיטת רגל מבית המשפט.

מצב זה יכול להכניס אנשים רבים למציאות כלכלית קשה מאוד.

הקפאת הפעילות הכלכלית, מכונה עיכוב הליכים, והיא העיקרון המשמעותי ביותר של צו כינוס נכסים. כך למשל בעל חנות סלולרית נאלץ לסגור לאלתר את החנות ולהימנע מכל עיסוק הנוגע אליה.

אם כי נראה מהצד, שעיכוב הליכים הוא תהליך קשה מנשוא וכואב, בעיקר עבור האדם שנאלץ לחדול באופן מידי מעסקיו שבמקרים רבים, העיסוק הוא חלק משמעותי משגרת החיים של אותו אדם.

למה זה טוב לחייב

אך תהליך זה מגיע דווקא מטעמי הגנה על אותו חייב, וזאת במטרה למנוע ממנו ליצור חובות נוספים, לצבור נושים נוספים.

היתרון ההגנתי גורם לזה שההליכים המנוהלים נגד החייב, מטעם אלו הדורשים את חובם מוקפאים גם הם, ואותם נושים לא יוכלו לפתוח בתהליכים חדשים כנגדו.

מכאן, צו כינוס מתואר מבחינה משפטית, בתור פקודה המשמשת לשמירה על המצב הקיים של החייב, לא מוסיפה לו ולא גורעת ממנו.
המשך התהליך, פירושו כי יש צורך בדיון נוסף בבקשה לפשיטת רגל, כאשר מועד הדיון יהיה חייב להיות עד שנה וחצי לכל היותר מהרגע בו ניתן צו כינוס נכסים.

אין ספק כי לכל האמור לעיל תהליך של פשיטת רגל הוא הליך מורכב וקשה מנשוא לרוב האנשים, לכן מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עו"ד פשיטת רגל שידע לכוון אתכם בדיוק ברגעי המשבר האלו ולא להכביד עליכם עם התמודדות זאת.

אולי יעניין אותך גם

כיצד לפתוח בהליך פשיטת רגל

כיצד לפתוח בהליך פשיטת רגל נקלעתם חובות ואינכם רואים מוצא החוצה. הנושים לוחצים עליכם מכל הכיוונים, תיקי הוצאה לפועל נפתחים, עיקולים וסנקציות והחובות רק תופחים.

קרא עוד »