מי יכול לקבל פטור ממס הכנסה ואיך משיגים זאת

יש לא מעט אזרחים במדינת ישראל שזכאים לקבלת פטור מתשלום מס הכנסה.

מבירור מעמיק שערכנו בתחום, התברר לנו שרבים מהם בכלל לא מודעים לזכות זו.

כששמענו על עניין זה, הבנו שאנחנו עושים כל שביכולתנו כדי להעלות את המודעות בתחום.

הדבר הראשון שבחרנו לעשות זה לכתוב את המדריך הנוכחי שיציג בפניכם, הגולשים, את האנשים שיכולים לקבל פטור ממס הכנסה.

קראו את השורות הבאות ותגלו גם איך משיגים את הפטור.

 

רקע לבירור הפרטים בנושא

כפי שאתם בוודאי מבינים, יש לנו ידע כללי בנושא, אך לא מעמיק מספיק בשביל לדעת מי זכאים לקבל את הפטור. סיבה זו גרמה לנו לפגוש את האנשים שמכירים את התחום הזה על כל בוריו. כך שבעצם נפגשנו עם הגורמים הבאים:

  • עורכי דין שבקיאים בתחום מס הכנסה
  • פקיד מס הכנסה
  • אנשים שמקבלים פטור כבר כמה שנים מתשלום מס הכנסה

בעזרתם כתבנו את המדריך הנוכחי (וזו ההזדמנות להודות להם על הסיוע האדיב).

 

מי יכול לקבל פטור ממס הכנסה?

האנשים שיכולים לקבל פטור ממס הכנסה הם אנשים שעובדים למחייתם או אנשים שכבר יצאו לפנסיה. עורך הדין שסייע לנו בכתיבת המדריך ביקש שנציין את סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה. לדבריו, סעיף זה מציין כי פטור ממס מוענק עבור ההכנסות (גם פנסיה והכנסות אחרות) עבור האנשים שעונים על המצבים הבאים:

  1. אדם שאובחן כעיוור
  2. אדם שיש לו נכות בשיעור של כ- 100%
  3. אדם שביטוח לאומי קבע שיש לו נכות משוקללת של מינימום 89%

 

מידע חשוב על זכאות להחזר מס

ראוי לציין כי הזכאות להחזר מס ניתנת עבור האנשים שעונים על הקריטריונים שנכתבו לעיל אך ורק במצבים שבהם הותאמה נכות שעולה על 184 ימים. זאת אומרת, אם לאדם יש נכות זמנית שתקפה עד ל – 184 יום, הוא לא יכול לנצל את הזכאות להחזר המס וזה לא משנה אם הנכות שלו בשיעור של 100% או נכות משוקללת שמגיעה לכ-89%.

 

איך משיגים את הפטור ממס הכנסה?

כדי להשיג את הפטור צריך לגשת לפקיד שומה שנמצא במקום המגורים שלכם. עליכם להגיש לו את הטופס שנקרא 1516 (טופס בקשה לפטור ממס). בטופס זה עליכם לציין מהי הנכות שממנה אתם סובלים ולצרף עותק נאמן למקור של ההחלטה והפרוטוקול שניתנו לכם לאחר קיום הוועדה הרפואית במוסד לביטוח לאומי. אם אתם לוקים בעיוורון, תידרשו גם למסור צילום של תעודת העיוור שברשותכם. בהמשך תקבלו אישור על פטור ממס הכנסה שתצטרכו להציג אותו בפני המעסיק שלכם.

 

לסיום

כעת ידוע לכם מיהם האנשים שזכאים לקבל פטור ממס הכנסה וכיצד הם יכולים להשיג את הפטור. אם אתם עונים על קריטריונים אלו, זה הזמן להגיש את הטופס המתאים ולקבל פטור ממס הכנסה.

דולרים

 

אולי יעניין אותך גם

עריכת דין
מדוע כדאי לפנות למשרד עו"ד?

עניינים משפטיים יכולים להיות מורכבים ומכריעים, ולרוב דורשים הכוונה וייצוג מקצועיים של מומחה בתחום. בעוד שאנשים מסוימים מעדיפים לטפל בהתמודדויות משפטיות בעצמם, ישנם יתרונות רבים

קרא עוד »
עו"ד שי סולטן
עריכת דין
מה הפיצוי בגין תאונות אישיות?

תאונות עלולות להתרחש בכל רגע, ולהשאיר אנשים פצועים פיזית, בטראומה רגשית ועומסים כלכלית. כאן נכנס לתמונה פיצויים בגין תאונות אישיות – מתן תמיכה וסיוע נחוצים

קרא עוד »
עורך דין צבאי
עריכת דין
מהי תביעה ייצוגית נגד בנק?

תביעה ייצוגית נגד בנק היא מנגנון משפטי המאפשר לקבוצת אנשים שנפגעו באופן דומה מפעולות או מדיניות של בנק, לבקש ביחד פיצויים או סעדים אחרים. תביעות

קרא עוד »