החזר מס לחולים בסרטן

ההתמודדות עם מחלת הסרטן איננה התמודדות קלה בכלל. החולים נאלצים להתמודד עם קשיים כאלו ואחרים לאורך כל תקופת האבחנה, הן בהיבט הפיזי – רגשי והן בהיבט הכלכלי. גם בני משפחותיהם של החולים שותפים למצוקה הגדולה, ונאלצים להגיב בצורה שתהווה מעטפת אידיאלית לחולה. המחלה עשויה להתפרץ במקומות שונים בגוף ובאופן שונה מאחד לאחד, וברבים מהמקרים דורשים טיפולים אגרסיביים בהתאם, שכרוכים בעלויות יקרות. המשפחות עובדות קשה מאוד כדי לגייס את הסכומים הנדרשים, זאת כדי לאפשר לחולה לקבל את הטיפולים הטובים ביותר שיש. כמענה לסוגייה הכלכלית המטרידה, רשות המיסים קבעה את זכאותם של החולים להקלות מס. חלק מהחולים משלמים מס מופחת, וחלקם האחר מקבל פטור מלא. הנתון לא ידוע לאוזני כל, כך שישנם מי שמגלים בדיעבד ששילמו מס עודף. במקרה כזה תירשם זכאות להחזרי מס.

 

 

פטור ממס- מי זכאי? וכיצד?

חלק מחולי הסרטן מקבלים הכרה כבעלי אחוזי נכות, ביניהם כאלו שמוכרים כבעלי נכות זמנית וכאלו שמוכרים כבעלי נכות קבועה. במקרים רבים עשויה להיגרם החמרה במצבו הרפואי של החולה, ובהתאם לכך ייקבע שינוי באחוזי הנכות. מצבו הרפואי של החולה משפיע באופן ישיר על החובות הקיימות למול רשויות המס, כאשר חולים שעברו וועדה רפואית בפני ביטוח לאומי יכולים לקבל פטור חלקי או מלא ממס הכנסה. במידה והחולה הוכר כבעל תשעים אחוזי נכות ומעלה, או למשך תקופה של חצי שנה ומעלה, הוא יהיה פטור מתשלום מס. את הפטור מקבלים באמצעות מסירה של פרוטוקול הועדה הרפואית של ביטוח לאומי לפקיד השומה האזורי. מי שלא עבר ועדה רפואית מול ביטוח לאומי אך עדיין רוצה לממש את זכותו, צריך למלא טופס בקשה לפטור ממס (טופס 1516) ולפנות באופן ישיר לוועדה הרלוונטית של מס הכנסה.

 

 

לא הספקת? לא ידעת? זה לא מאוחר מדי! ברר על החזרי מס

מי שאכן הוגדר כפטור מתשלום מס, וחושב שעדיין נגבה ממנו מס עודף שלא כחוק, יכול להגיש בקשה ע"י החזרי מס. את הבקשה להחזרי מס עבור חולי סרטן צריך להגיש לרשות המיסים, והיא כוללת מילוי של דוחות הנוגעים בהכנסות עבור השנים הנקובות בטופס, תוך הסתכלות על הכנסה שנתית. במידה ומדובר במספר רב של שנים, צריך לפרט על ההכנסה הכוללת בכל אחת מהשנים שצוינו. אל הבקשה נדרש לצרף מסמכים רפואיים, בתוכם מסמכים ספציפיים שמעידים על מצב הנכות של החולה ועל הטיפולים שקיבל לאורך התקופה. נוסף על כל אלו, ישנם גורמים שונים שיכולים לסייע לחולה ולמשפחתו בכל נושא החזרי המס, ביניהם עובדים סוציאליים וחברות ייעודיות שעוסקות בתחום.

 

 

הטבות נוספות שזכאי להן חולה סרטן

ישנן הטבות נוספות שמיועדות לחלק מהחולים ובני משפחתן, ביניהן מס מופחת לרוכשי דירת מגורים, קבלת נקודות זיכוי מול מס הכנסה ועוד.

כסף

אולי יעניין אותך גם

מגני כבוד
כללי
מגיני הוקרה – למי זה מתאים?

מגיני הכבוד הוא מונח המשמש לתיאור אנשים המחויבים לשמור על ערכים ועקרונות מסוימים. ערכים אלה כוללים כנות, יושרה, אומץ ונאמנות. מגיני הכבוד הם אנשים שמוכנים

קרא עוד »